ABC ślubu konkordatowego

Ślub konkordatowy, czyli zawarcie związku małżeńskiego w Kościele ze wszystkimi skutkami cywilnoprawnymi. W przeciwieństwie do ślubu kościelnego, który jest ważny tylko przed Bogiem i małżonkami. Jeżeli postanowiliście wziąć właśnie ślub konkordatowy, musicie pamiętać o kilku kwestiach formalnych, które warto sobie zawczasu odpowiednio zaplanować. Trochę tego jest, więc zróbcie sobie gorącą herbatę i przeczytajcie krótkie ABC ślubu konkordatowego.

 ABC ślubu konkordatowego

Założmy, że datę ślubu macie już wyznaczoną, a termin w kościele zarezerwowany. Aby dopełnić formalności i skutecznie zawrzeć związek małżeński musicie jako przyszli Państwo Młodzi zgłosić się do parafii, w której chcecie się pobrać. Kiedy? Na trzy miesiące przed ślubem. Pamiętajcie aby nie odkładać wizyty na ostatnią chwilę, ponieważ czeka Was trochę czynności, z którymi ciężko uporać się w ciągu jednego miesiąca.

 

Co musicie zabrać ze sobą?

Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego:

  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

Do uzyskania zaświadczenia niezbędna jest Wasza jednoczesna obecność w Urzędzie. Ze sobą musicie mieć jedynie dowody osobiste, chyba że któreś z Was jest obcokrajowcem. W takim wypadku musicie dostarczyć także dokument, który stwierdza możliwość zawarcia związku małżeńskiego według prawa ojczystego tego z Was, które nie ma obywatelstwa polskiego, a także odpis aktu urodzenia. 

W Urzędzie wypełniacie wniosek, na podstawie którego zostanie wystawione zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Jest ono ważne tylko przez 3 miesiące, dlatego spotkanie w Urzędzie warto zaplanować zaraz przed wizytą w parafii. Czas oczekiwania na zaświadczenie nie powinien być dłuższy niż 10 dni.

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Gdybyście ślub brali poza gminą, w której został złożony wniosek o wydanie zaświadczenia, powyższą opłatę musicie uiścić na rachunek gminy, w której zawrzecie związek małżeński. Potwierdzenie uiszczenia opłaty musicie dostarczyć do Urzędu w chwili odebrania zaświadczenia – pamiętajcie więc, aby mieć je ze sobą.

Podczas wizyty w Urzędzie ustalacie także nazwiska przyszłych małżonków oraz ich dzieci, więc przygotujcie się do tego zawczasu.

To tyle, jeśli chodzi o formalności ze strony Urzędu – ich na szczęście za wiele nie ma. Więcej zaangażowania wymaga od Was Kościół. Oto, jakie dokumenty „kościelne” musicie uzyskać, aby zawrzeć ślub konkordatowy.

 

Dokumenty kościelne:

  • Metryki chrztu – teoretycznie nie starsze niż 3-miesiące, ale nie jest to okres, którego księża sztywno się trzymają.
  • Zaświadczenia o przyjęciu sakramentu bierzmowania.
  • Potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni rodzinnej.
  • Świadectwo uczestniczenia w religii w szkole – nie wszyscy księża wymagają tego dokumentu.

Bez wątpienia – najwięcej zaangażowania i czasu wymagają od Was nauki przedmałżeńskie i spotkania w poradni rodzinnej (zwykle trzy). Nauki przedmałżeńskie możecie zrealizować

– w trakcie kilkutygodniowych kursów (zwykle są to cotygodniowe spotkania),

– kursów weekendowych (moim zdaniem świetna opcja, pozwalająca Parom Młodym bardziej zaangażować się w nauki i więcej z nich wyciągnąć) – często połączone są ze spotkaniami w ramach poradni przedmałżeńskiej,

– kursów online (nie wszyscy księża akceptują certyfikaty tych kursów, dlatego lepiej zawczasu dowiedzieć się w parafii, w której składacie dokumenty, czy certyfikat takiego kursu jest akceptowany).

 

Na podstawie dokumentów, które wymieniłam powyżej na spotkaniu w parafii spisujecie z księdzem tzw. protokół przedmałżeński. Jest on niezbędny do zawarcia ślubu konkordatowego (lub kościelnego). Wypełniając protokół będziecie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. Waszej wiary czy przeszkód małżeńskich. Przygotujcie się na to, że spotkanie potrwa około godziny (zdaża się, że na jednym spotkaniu się nie kończy). Po spisaniu protokołu otrzymacie od księdza:

  • karteczki do wygłoszenia zapowiedzi w Waszej parafii, jeśli ślub bierzecie poza nią,
  • karteczki  do spowiedzi – pary mieszkające przed ślubem idą do spowiedzi tylko raz, pary niemieszkające ze sobą – dwa razy w odstępie około miesiąca.

Zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi oraz o odbyciu spowiedzi musicie dostarczyć do parafii, w której bierzecie ślub.

 

ABC ślubu konkordatowego
Fot. Ewelina Orłowska

A co po ślubie? 

Już jako małżonkowie składacie podpisy na zaświadczeniu o zawarciu związku małżeńskiego, na którym podpisuje się też ksiądz oraz Wasi świadkowie. Więcej obowiązków nie macie. O zawarciu małżeństwa Urząd Stanu Cywilnego poinformować musi ksiądz w przeciągu 5 dni od tego zdarzenia.

 

A co jeżeli bierzecie ślub poza swoją parafią, np. oddaloną od Was o 300 km? Czy musicie jechać tak daleko, aby spisać protokół?

Nie – na szczęście jest możliwość spisania protokołu w parafii miejsca zamieszkania, w której ślubu nie bierzecie. W takim wypadku ksiądz na podstawie wszystkich dokumentów, które opisałam powyżej (oprócz zaświadczeń o odbyciu spowiedzi) spisuje z Wami protokół i wystawia licencję na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii. Tę licencję, wraz z zaświadczeniem z Urzędu, dostarczacie do parafii, w której bierzecie ślub.

 

 

Dajcie znać, czy ten artykuł był przydatny! Może mieliście jakieś ciekawe/nietypowe sytuacje przy załatwianiu formalności? 🙂

 

Autor: Magda

%d bloggers like this: